FS-MD47-LWD Floor Standing Motorized Height Adjustable Office Desk (Light Wood)
Avability: Out Of Stock
FacebookTwitterGoogle PlusPinterestTumblrLinkedin
Features:
  • Easy-to-use press controller makes height adjustment easy from 28.3" to 47.2"
  • At 47" wide it is ideal for 2 to 3 monitors along with various office supplies
  • Superior stability and sturdy industrial-grade frame made of cold-roll steel
  • Eco-friendly particle board that is heavy duty and moisture resistant
  • Strong motor ensures a very high stability level (Load Capacity of 80kg)
  • Strong lifting power with low noise level and a max speed of 25mm/s
Specifications:
  • Frame Telescopic Stages: 2
  • Desk Surface Dimensions (W x D): 47" x 23.6"
  • Single Motorized System
  • Button Control Panel
  • 2 Memory Settings
  • Height Range: 28.3" – 47.2" (73 – 120cm)
  • Table Top Thickness: 0.71" (18mm)
  • Max Travel Speed: 25mm/s
  • IP Grade: IP20
  • Distance Between Legs of Desk: 36.2"
  • Leg Base Dimensions (W x H x D): 7 x 3 x 60.5cm (each)
  • Inner Leg Column Dimensions (W x D): 1.7" x 2.9" / (45 x 75mm)
  • Outer Leg Column Dimensions (W x D): 1.9" x 3.1" / (50 x 80mm)
  • Material: Particle Board, Cold-Roll Steel, Aluminum and Plastic
  • Overload and Thermal Protection
  • Power Input: 100V-240V